szron
Firma

Transport chłodniczy

Każdy rodzaj produktów wymaga innego transportu. Niektóre towary są bardzo wrażliwe na działanie wysokich temperatur, szczególnie produkty spożywcze i składniki wykorzystywane do produkcji żywności. Z tego względu do ich transportu wykorzystuje się chłodnie.

Czym jest transport chłodniczy?

Transport chłodniczy jest jednym z najważniejszych elementów w handlu międzynarodowym.

Realizowany jest za pomocą specjalistycznych pojazdów, gdzie panuje optymalna temperatura, zgodnie z wymaganiami konkretnych produktów spożywczych. Jednak odpowiednia temperatura nie jest jedynym czynnikiem branym pod uwagę podczas transportu. Równie ważna jest wilgotność powietrza w chłodniach, odpowiednia wentylacja oraz jakość powietrza. Ponadto nie należy przewozić niektórych produktów na jednym poziomie, ponieważ mogą wchodzić ze sobą w szkodliwe reakcje. W chłodniach transportowane są m.in. mięso, ryby, mrożonki, produkty nabiałowe (masła, jogurty, sery), mrożone pieczywo, owoce, warzywa czy produkty garmażeryjne. Nie tylko produkty spożywcze wymagają odpowiedniego przechowywania podczas przewozu, ale również leki. W celu zachowania najwyższej jakości, wszystkie towary wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych muszą przebywać w ściśle określonych warunkach – niektóre z produktów spędzają w kontenerach długie tygodnie, zanim trafią na półki sklepowe.

Ofertę międzynarodowego transportu chłodniczego znajdziesz tu: https://maripol.pl/transport-chlodnicz/

Znaczenie transportu chłodniczego

Przewóz towarów w kontrolowanej temperaturze jest niezwykle ważny zarówno dla producentów, jak i konsumentów. Nieodpowiedni transport produktów spożywczych może nie tylko obniżyć ich jakość, ale również przynieść negatywne konsekwencje dla zdrowia konsumentów. Transport chłodniczy musi być zaplanowany oraz realizowany z dbałością o każdy szczegół, zgodnie z obowiązującymi zasadami. Profesjonalna firma realizująca przewóz towaru w warunkach chłodniczych powinna dysponować odpowiednio wyposażonymi naczepami, co umożliwia transport produktów w różnych temperaturach. W przypadku przewozu ładunku w chłodniach ogromne znaczenie mają nie tylko specjalistyczne pojazdy, ale również zaplanowany i sprawnie działający proces logistyczny.

Ew, fot. Foundry / Pixabay