Bankowość

Polisa od rezygnacji z podróży lub lotu – w jakich przypadkach ona obowiązuje?

Turyści są coraz bardziej świadomi tego, że nie zawsze będą mogli skorzystać z zakupionych w biurach turystycznych wycieczek. Jeśli jednak wcześniej wykupią odpowiednią polisę, w wielu sytuacjach odzyskają wydane pieniądze.

Chcąc zaoszczędzić na swoich wakacjach, ludzie bardzo często szukają wycieczek w promocyjnych cenach. Przeważnie najtańsze są te, które trzeba opłacić w całości już na kilka tygodni czy miesięcy przed wyjazdem. Decydując się na sięgnięcie po nie, należy podpisać umowę z biurem podróży, zgadzając się tym samym na warunki oferty bezzwrotną. Gdy później potencjalny turysta złamie nogę bądź rozchoruje mu się dziecko, musi zrezygnować z wyjazdu i tym samym utracić wydane na niego pieniądze. Przed takimi sytuacjami zabezpieczają na szczęście specjalne polisy turystyczne. A kiedy jeszcze one działają?

Najoczywistszym przypadkiem respektowania takich polis jest śmierć członka rodziny, która nastąpiła maks. na kilkadziesiąt dni przed planowaną podróżą. Do innych powodów należą różnego rodzaju nieszczęśliwe wypadki bądź niespodziewane choroby – m.in. złamania kończyn czy dolegliwości uniemożliwiające skorzystanie z lotu. Każda firma ubezpieczeniowa samodzielnie określa jednak zasady działania polis turystycznych, dlatego czasem nie obejmują one wszystkich nieprzewidzianych sytuacji.

Ubezpieczyciele mogą np. zdecydować, iż odszkodowanie będzie przysługiwać tylko tym turystom, których choroba będzie wymagać pobytu w szpitalu (polisa nie obejmie wtedy przeziębienia czy grypy).