banknoty
Firma

3 sposoby na pozyskanie środków finansowych na rozpoczęcie biznesu

Marzysz o własnej firmie, ale nie masz środków, aby wystartować? Każdy biznes wymaga inwestycji – ich wysokość zależy od branży i charakteru działalności. Jednak początki zwykle nie są łatwe – warto wiedzieć, skąd można uzyskać wsparcie.

Szczęśliwy mogą spożytkować własne środki finansowe – odłożone przez lata pracy albo otrzymane od rodziny. Takie rozwiązanie jest najprostsze, ale nie każdy ma szansę na taki start. Określ, ile potrzebujesz, czy wymagany będzie tzw. kapitał początkowy, a następnie zapoznaj się z różnymi opcjami – mogą to być m.in. dotacje lub kredyt.

Kredyt w wybranym banku
Popularnym wyborem jest kredyt otrzymany od banku. Wcześniej należy przeprowadzić dokładną analizę ofert, aby znaleźć najkorzystniejszą. Przydatne będzie też wsparcie konsultanta czy doradcy finansowego. Banki mają w swojej ofercie liczne propozycje kredytów oraz pożyczek dla firm – często na atrakcyjnych warunkach. Trzeba jednak liczyć się z tym, ze banki zwykle proponują usługi w pakiecie – wraz z kredytem na działalność mogą narzucić założenie konta firmowego.

Wsparcie z Urzędu Pracy
Dotacja uzyskana z urzędu nie podlega zwrotowi, ale trzeba przedstawić, w jakim celu o nią wnioskujemy, a także, jak została spożytkowana. Warunek? Firma musi prosperować co najmniej przez rok. Jako osoba bezrobotna musisz złożyć wniosek w powiatowym urzędzie pracy – warto też poszukać dokładnych informacji, bo mogą one różnić się zależnie od programu, regionu, urzędu pracy itd. Z urzędu można pozyskać maksymalnie tyle, ile wynosi sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Wsparcie z Unii Europejskiej
Rozwiązaniem mogą być dotacje z Urzędu Pracy lub z Unii Europejskiej. Można też skorzystać ze wsparcia finansowego oferowanego ze strony Unii Europejskiej. Należy znaleźć pasujący program, wypełnić i złożyć wniosek, a po jego pozytywnym rozpatrzeniu – podpisać umowę. Warto też wiedzieć, że osoby będące zarejestrowane jako bezrobotne, osoby do 25 lub po 45 roku życia, mieszkańcy wsi i kobiety po urlopie macierzyńskim zwykle często skorzystać z ułatwień w tym zakresie.

KwW, foto: niekverlaan / pixabay